Sierra South - Mountain and Paddle Sports
Quick Menu Main Sierra South Page New & Used Kayaks The Kern River Links, Links, Links! Request Additional Information The Kern River Gallery Learn to Climb! Learn to Kayak! Go Rafting on the Kern River! Get the latest flows, weather, and info! Visit the Sierra South Online Store!

Kern River Festival 1999Click!
Photo © Copyright 1999 Dan Ocampo.
All Rights Reserved.

Kern River Festival 1999 Results

RODEO PHOTOS: ONE TWO THREE
SLALOM PHOTOS:
PHOTO
DATABASE
DOWNRIVER PHOTOS:
PARK PLAY PHOTOS:

Pro/Expert Rodeo - Western Regional - T.J. Slalom Classic - Downriver - Citizen's Rodeo

Pro-Expert Rodeo

K1:

  1. Brandon Knapp 163.375
  2. Brett Valle 149.5
  3. Clay Wright 144.25
  4. Ben Coleman 139.375
  5. Paul Robertson 138.25
  6. Jason Bates 136.75
  7. Dan Gavere 135.5
  8. Jimmy Blakeney 119.625
  9. Steve Fisher 118.375
  10. Shane Benedict 114.125
  11. Dustin Knapp 111.25
  12. Porter Fogleman 81.375
  13. ----------- prelim -----------

  14. Macy Burnham 87.625
  15. Arnd Shaftlein 83.5
  16. Jason Bowerman 83.25
  17. Kale Frieze 82.375
  18. Charlie Beavers 81
  19. Richard Oldenquist 79.5
  20. Rayn Felt 78.375
  21. Scott Ligare 78.25
  22. Carey Platto 77.5
  23. John Flett 77.375
  24. Shane Raw 76.625
  25. Jason Murrel 75.875
  26. Dan Campbell-Lloyd 74.875
  27. Brook Aitken 71.625
  28. #119 71
  29. Andy Bedingfield 70.625
  30. Brent Toepper 70.5
  31. Rob Cartwright 70
  32. Greg Didriksen 67
  33. Kelly Gillespie 66.875
  34. Chris Clark 66.375
  35. Brian Lippy 65.875
  36. Jono Stevens 65
  37. Chip Hogan 64.875
  38. Rusty Sage 63
  39. Rick Stohlquist 62.625
  40. Taylor Robertson 62
  41. David Grove 61.5
  42. Tom Fredricks 60.5
  43. Drew West 60.25
  44. Jason Passovoy 55
  45. Ken Hoeye 51.75
  46. Daniel Barker 48.875
  47. David Hughes 48.875
  48. Thomas Cwiklinski 42.625
  49. Ken Pitta 42.125
  50. David Pierce 41.5
  51. Tao Berman 38.125

K1W:

  1. Nicola Kelly 86.375
  2. Kim Jordan 64.125
  3. Brooke Shickendanz 50.75
  4. Jamie Cooper 47.25
  5. Kelly Murphy 46.375
  6. Buffy Bailey 45.00
  7. ----------- prelim -----------

  8. Jamie Simon 32
  9. Brooke Winger 31.5
  10. Whitney Lonsdale 28.125
  11. Kate McMahon 27.5
  12. Annie Chamberlain 23.755
  13. Christina Albrechtsen 17.75

C1:

  1. Allen Braswell 111.75
  2. Norwood Scott 105.375
  3. Shane Benedict 63.625
  4. Robert Hogg 57.125

K1 Juniors:

  1. Brad Ludden 128.25
  2. Charlie Center 125.625
  3. Andrew Holcombe 115.75
  4. Dan Menten 75.50
  5. #202 73.625
  6. Robert Hogg 64.375
  7. Brian Cosgrove 54.625
  8. ----------- prelim -----------

  9. Nathan McDade 40.5
  10. Jake Spies 39.875
  11. Peter Dotson-Westphaler 33.25
  12. Bret Gideon 32.25
  13. Jordan Reeves 30
  14. Jesse Murphy 20.125

OC1:

  1. Eli Helbert 42
  2. Frankie Hubbard 38
  3. Roger Kuiken 23
  4. Tom Fredricks 22
  5. Richard Oldenquist 20
  6. Jason Bowerman 17



Downriver Race

K1 Wildwater Men:

  1. Brent Reitz 11:32
  2. Nathan Krissoff 12:30
  3. Gary Lacy 12:34
  4. Tom Moore 12:48
  5. Austin Krissoff 13:30
  6. Tom Gelder 16:09

K1 Men (Over 13'2"):

  1. Drew West 13:57

K1 Men (Under 13'2"):

  1. Dan Gavere 14:41
  2. Jimmy Blakeney 14:49
  3. Brett Valle 15:01
  4. Matt Radis 15:14
  5. Jono Stevens 15:24
  6. Eric Borgsen 16:06
  7. R. Bartlett 16:50

Wavehopper:

  1. Jake Jacobson 14:03
  2. Bill Krissoff 14:48

K1 Wildwater Women:

  1. Katharine Haines 13:39
  2. Kelley Welykholowa 14:02
  3. Elizabeth Collins 14:46
  4. Marci Cary 14:53
  5. K. Louvat 14:58

K1 Women (Over 13'2"):

  1. Annie Chamberlain 16:23

K1 Women (Under 13'2"):

  1. M. Campbell 17:32

K1 Juniors (Under 13'2"):

  1. Brian Cosgrove 14:57

C2:

  1. Albright / Scott 13:47
  2. Seals / ?? 16:45

OC1:

  1. Roger Kuiken 21:27



Citizen's Rodeo

K-1 Novice Men:

  1. Reed Bartlett 37
  2. Roger Kuiken 19
  3. Paul Smith 18

K-1 Intermediate Men:

  1. George Beirne 53

K-1 Junior Boys:

  1. Bret Gideon 73
  2. Jonathan Fortners 49
  3. Brian Cosgrove 42
  4. Sean Connelly 30
  5. Mike Spradlin 29

K-1 Novice Women:

  1. Gaby Campbell-Lloyd 42
  2. Ann Beman 34

K-1 Masters Men:

  1. JP Wollefshein 56

OC-1:

  1. John Seals 31
  2. Roger Kuiken 25
  3. Gail Biddick 24
  4. Kevin Biddick 23
  5. Monte Coen 20



Slalom Western Regional Qualifier

 

Time

Penalty

Run 1

Time

Penalty

Run 2

Score

K1:

             

1. Robert Pierce

98.43

2

100.43

98.17

2

100.17

200.60

2. Jason Ng

107.44

4

111.44

89.77

2

91.77

203.21

3. Ian Hamilton

102.00

0

102.00

101.44

0

101.44

203.44

4. Allen Mayers

97.43

2

99.43

99.36

6

105.36

204.79

5. Dan Gavere

103.77

6

109.77

101.71

2

103.71

213.48

6. Bill Clements

105.63

4

109.63

107.00

4

111.00

220.63

7. Ed Gordon

110.95

6

116.95

107.23

0

107.23

224.18

8. Eric Otto

163.79

56

219.79

111.90

6

115.90

337.69

9. Jeff Robinson

121.37

102

223.37

111.32

4

115.32

338.69

10. Tom Gelder

141.25

54

195.25

131.92

50

181.92

377.17

               

K1W:

             

1. Jennie Goldberg

122.18

6

128.18

115.95

50

165.95

294.13

2. Elizabeth Collins

159.60

6

165.60

150.38

4

154.38

315.99

3. Donica Hinman-Burnett

115.55

4

119.55

200.05

4

204.05

319.60

4. Polly Green

142.32

10

152.32

115.77

102

217.77

370.09

               

C2:

             

1. Scott / Albright

123.34

4

127.34

127.44

14

141.44

268.78

2. Dagle / Heins

155.27

606

761.27

191.85

558

749.85

1511.12



TJ Slalom Classic

  Time Penalty Run 1 Time Penalty Run 2 Score

K-1 Expert Men - Composite:

             

1. Jason Ng

85.77

0

85.77

84.52

2

86.52

172.29

2. Andy Bedingfield

92.42

4

96.42

90.15

2

92.15

188.57

3. Ed Gordon

94.98

0

94.98

94.27

6

100.27

195.25

4. Darrick Hilbert

99.76

4

103.76

98.01

4

102.01

205.77

5. Eric Otto

99.55

2

101.55

102.61

2

104.61

206.16

6. Charles Albright

101.43

4

105.43

102.79

4

106.79

212.22

7. Dan Ocampo

109.85

2

111.85

107.67

0

107.67

219.52

8. Tom Gelder

115.35

8

123.35

115.09

6

121.09

244.44

9. Peter Wiechers

117.71

4

121.71

117.74

8

125.74

247.45

10. Jonathan Ng

109.89

12

121.89

104.34

64

168.34

290.23

11. Andy Nawrock

121.69

54

175.69

113.56

2

115.56

291.25

               

K-1 Expert Women - Composite:

             

1. Brooke Winger

101.05

2

103.05

102.62

0

102.62

205.67

2. Polly Green

114.30

4

118.30

112.03

2

114.03

232.33

3. Katharine Haines

124.57

6

130.57

120.37

2

122.37

252.94

4. Lynne Siodmak

134.29

0

134.29

124.28

6

130.28

264.57

5. Elizabeth Collins

122.69

4

126.69

126.80

52

178.80

305.49

6. Ann Beman

138.90

10

148.90

148.53

10

158.53

306.43

7. Nancy Dagle

153.25

58

211.25

151.20

10

161.20

372.45

8. Marci Cary

131.03

64

195.03

129.60

104

233.60

428.63

               

K-1 Expert Men - Plastic:

             

1. Greg Kopp

102.46

0

102.46

104.46

0

104.46

206.92

2. Scott Morris

112.82

0

112.82

111.40

2

113.40

226.22

3. Kris Soderman

113.60

4

117.60

114.20

8

122.20

239.80

4. Bruce Schumacher

137.96

6

143.96

134.52

8

142.52

286.48

               

K-1 Masters Men:

             

1. Jake Jacobson

102.06

0

102.06

101.17

2

103.17

205.23

2. Keith Kishiyama

107.90

6

113.90

107.96

2

109.96

223.86

3. Doug Rebard

109.67

4

113.67

106.01

6

112.01

225.68

4. Gary Valle

106.90

6

112.90

112.22

2

114.22

227.12

5. Michael Lekas

121.37

0

121.37

119.09

2

121.09

242.46

               

K-1 Masters Women:

             

1. Anna Houpt

191.83

206

397.83

188.02

160

348.02

745.85

               

K-1 Intermediate Men:

             

1. Andy Stone

128.81

8

136.81

124.81

0

124.81

261.62

2. Bill Britton

115.69

2

117.69

120.90

56

176.90

294.59

3. Kris Schmidt

146.47

8

154.47

137.65

8

145.65

300.12

               

K-1 Intermediate Women:

             

1. Christine Jensvold

122.47

2

124.47

131.79

4

135.79

260.26

2. Kelley Welyholowa

156.99

10

166.99

181.60

158

339.60

506.59

3. Holly Lazzaretto

209.27

114

323.27

170.43

16

186.43

509.70

4. Connie Hearn

168.79

106

274.79

158.42

110

268.42

543.21

               

K-1 Novice Men:

(Best of 2 runs)
             

1. Olivier Mahut

131.58

10

141.58

130.67

6

136.67

136.67

2. Paul Smith

145.96

8

153.96

     

153.96

3. Reed Bartlett

157.16

62

219.16

153.29

206

359.29

219.16

4. Chris Owens

182.54

54

236.54

142.90

304

446.90

236.54

5. Gilbert Siegel

145.32

264

409.32

152.10

214

366.10

366.10

6. Kenny Wong

161.22

208

369.22

171.08

412

583.08

369.22

7. Timothy Ward

179.07

258

437.07

163.26

318

481.26

437.07

8. Roger Kuiken

   

DNF

203.38

312

515.38

515.38

9. Dominique Drozdz

   

DNF

   

DNF

 
               

K-1 Novice Women:

(Best of 2 runs)
             

1. Susan Kegley

171.13

6

177.13

158.86

8

166.86

166.86

2. Carmen Bastek

188.49

54

242.49

168.74

104

272.74

242.49

3. Dana Heins

164.17

162

326.17

237.96

106

343.96

326.17

4. Patti LeVeque

141.17

202

343.17

171.80

408

579.80

343.17

5. Jenny Arkle

153.72

210

363.72

191.03

202

393.03

363.72

6. Nancy Murback

114.17

306

420.17

161.82

202

363.82

363.82

7. Mary Wilkening

158.03

408

566.03

169.05

208

377.05

377.05

8. Judy Goglia

150.47

260

410.47

157.42

258

415.42

410.47

9. Sharon Schumacker

160.42

260

420.42

181.06

264

445.06

420.42

10. Marianne Moore

196.99

310

506.99

216.32

262

478.32

478.32

11. Teresa Powell

218.35

454

672.35

201.45

558

759.45

672.35

               

C-1:

             

1. Norwood Scott

101.92

2

103.92

98.47

0

98.47

202.39

2. Charles Albright

114.43

6

120.43

116.81

2

118.81

239.24

3. Michael Hearn

134.81

4

138.81

127.57

4

131.57

270.38

4. Ed Gordon

133.32

10

143.32

136.08

6

142.08

285.40

5. Eric Jensvold

117.93

4

121.93

116.46

60

176.46

298.39

6. Judy Blythe

139.98

56

195.98

121.25

4

125.25

311.23

7. Christine Jensvold

163.97

52

215.97

146.17

152

298.17

504.14

8. Tom Gelder

164.92

352

516.92

191.32

352

543.32

1060.24

9. Vince Giese

145.82

200

345.82

   

DNF

 

10. Stefan Seum

   

DNF

   

DNF

 
               

C-2:

             

1. Albright/Winger

137.76

8

145.776

125.06

8

133.06

278.82

2. Blythe/Gordon

141.61

60

201.61

131.15

10

141.15

342.76

3. Hearn/Houpt

187.36

8

195.36

180.39

56

236.39

431.75

               

OC-1 Men:

(5 sec touch penalty)
             

1. Eli Helbert

125.86

35

160.86

115.00

40

155.00

315.86

2. Frankie Hubbard

123.93

20

143.93

125.99

60

185.99

329.92

3. Michael Hearn

192.32

45

237.32

158.07

50

208.07

445.39

4. Richard Oldenquist

135.61

85

220.61

148.26

175

323.26

543.87

5. Kevin Biddick

166.13

160

326.13

174.28

205

379.28

705.41

6. Monte Coen

192.82

255

447.82

156.51

350

506.51

954.33

7. Ric Taylor

   

DNF

220.50

260

480.50

 
               

OC-1 Women:

(5 sec touch penalty)
             

1. Judy Blythe

153.44

55

208.44

154.56

65

219.56

428.00

2. Teresa Thompson

181.31

506

681.31

166.11

490

656.11

1337.42

3. Gail Biddick

   

DNF

200.82

460

660.82

 
               

OC-2:

(5 sec touch penalty)
             

1. Biddick/Biddick

   

DNF

307.76

260

447.76

 
               

K-1 Cadet Boys:

(Best of 2 runs)
             

1. Brian Rebard

103.63

8

111.63

103.59

6

109.59

109.59

2. Erick Almklov

134.83

4

138.83

113.89

6

119.89

119.89

3. Thomas Wilkening

135.65

2

125.65

127.13

54

181.13

125.65

               

K-1 Junior Boys:

             

1. Jacob Dinsmore

107.39

4

111.39

102.96

2

104.96

216.35

2. Brian Cosgrove

132.59

4

136.59

118.14

0

118.14

254.73

3. Mike Spradlin

117.43

54

171.43

137.73

4

141.73

313.16

4. Charlie McFarland

146.05

4

150.05

148.33

110

258.33

408.38

5. Sean Connolly

166.98

110

276.98

137.40

4

141.40

418.38

               


Store: 760-376-3745  Mail Order: 800-376-7303  Reservations: 800-457-2082

Menu Bar Visit the Sierra South Online Store! Get the latest flows, weather, and info! Go Rafting on the Kern River! Learn to Kayak! Learn to Climb! The Kern River Gallery Links, Links, Links! Request Additional Information Information about our Outfitters Store The Kern River View or Download our Catalog
E-STORE- NEWS - RAFTING - KAYAKING - CLIMBING - GALLERY - LINKS - MORE INFO - OUR STORE - THE RIVER - CATALOG - HOME

Copyright © 1996-2016 Sierra South, Inc. All Rights Reserved.